You are currently viewing PIELĘGNACJA WŁOSÓW PRZEDŁUŻANYCH
Hairdresser washing head her client. Woman in a hair salon

PIELĘGNACJA WŁOSÓW PRZEDŁUŻANYCH

Włosy proste, falowane, kręcone — czyli pielęgnacja skrojona na miarę Twojego włosa

Jak często zdarza Ci się ciężko westchnąć, gdy przyglądasz się w lustrze swojej fryzurze?

Proste, oklapnięte, bez wyrazu…

Trudne do okiełznania, puszące się, wiecznie w nieładzie…

Pomimo że ilości kosmetyków może pozazdrościć Ci niejedna drogeria, wciąż ponosisz fiasko na drodze znalezienia odpowiedniej pielęgnacji włosów a wszelkie próby stylizacji kończą się związaniem włosów w ciasny węzeł?

W poniższym wpisie podpowiadamy jak dobrać pielęgnację do rodzaju włosów tak, aby każdego dnia cieszyć się piękną i zadbaną fryzurą.

W naszym artykule przeczytasz:

  • Włosy proste, falowane i kręcone — kilka słów o typach włosów.
  • Jak dopasować najlepszą pielęgnację do włosów prostych również po zabiegach hair extension.
  • Pielęgnacja włosów kręconych, z uwzględnieniem włosów doczepianych — na co warto zwrócić uwagę.
  • Włosy falowane naturalne i przedłużane — ABC pielęgnacji

Kosztowne kuracje, półki uginające się pod ciężarem kosmetyków, cudowne specyfiki mające nadać objętość Twoim włosom, wyprostować, skręcić, unieść, zniwelować puszenie… Nierówna walka trwa a wszelkie mniej lub bardziej radykalne kroki, jakie podejmujesz, dają krótkotrwały efekt.

No cóż, w życiu tak już bywa, że jeśli mamy proste włosy marzymy o burzy loków i odwrotnie, obfite loki zamieniłybyśmy na delikatną falę opadającą na ramiona.

Jednak na geny nie ma rady.

Dlaczego wspominamy o genach? Bo to one są odpowiedzialne za strukturę naszego włosa. To, czy mamy włosy proste, falowane czy kręcone zależy od naszych przodków. Czasami wpływ mają również wahania hormonalne (wiele kobiet zauważa lekkie zmiany w strukturze swoich włosów po ciąży). Jednak nie są to radykalne zmiany.

Zostaje nam jedno wyjście — pokochać swoje włosy, dokładnie takie, jakie są i odpowiednio o nie zadbać. Gdyż pielęgnacja dobrana do rodzaju włosów pozwoli wydobyć ich piękno a Tobie cieszyć się olśniewającą fryzurą.

Włosy proste, falowane i kręcone — kilka słów o typach włosów

Od czego zacząć właściwą pielęgnację?

Od dokładnego przyjrzenia się strukturze naszych włosów. Na podstawie określenia typu włosa możemy dobrać odpowiednie kosmetyki i sposób pielęgnacji.

Za twórcę klasyfikacji rodzajów włosów pod względem ich struktury uznaje się Andre Walkera (link do zewnętrznego źródła https://upwikipl.top/wiki/Andre_Walker_Hair_Typing_System), który w latach 90. stworzył podział włosów na 4 typy z rozróżnieniem na podgrupy A-C. Stylista gwiazd (m.in. ulubieniec Oprah Winfrey), wyróżnił następujące rodzaju włosów.

  1. Proste
    • 1A – włosy proste i cienkie
    • 1B – włosy proste, o średniej grubości
    • 1C – włosy proste, grube.
  2. Falowane
    • 2A – włosy falowane, o lekkim skręcie
    • 2B – włosy falowane o umiarkowanym skręcie
    • 2C – włosy falowane o mocnym skręcie, układające się w ciasną literę “S”.
  3. Kręcone
    • 3A – włosy kręcone o luźnym skręcie
    • 3B – włosy kręcone o mocniejszym i drobniejszym skręcie
    • 3C – mocno skręcone loki o najdrobniejszym skręcie.
  4. Afro
    • 4A – włosy sprężynkowe, afro — bardzo drobne i ciasno skręcone
    • 4B – włosy afro o bardzo drobnym, zygzakowatym skręcie
    • 4C – włosy afro o najdrobniejszym, chaotycznym skręcie, miękkie, wełniste w dotyku.

Warto zaznaczyć, że w klasyfikacji nie ujęto typu włosa wurly, którego nazwa stanowi mieszankę słów wavy i curly co oznacza, że jest to włos, który z falowanego przy nasadzie przechodzi w ciasny skręt na końcu.

Po odkryciu, jak imamy typ włosa, możemy łatwo określić jego grubość oraz porowatość i a tym samym poznać zasady pielęgnacji.

Jak dopasować najlepszą pielęgnację do włosów prostych, również po zabiegach hair extension

Włosy proste mają tendencję do przylegania do głowy, dlatego do ich pielęgnacji warto używać delikatnych szamponów o lekkich konsystencjach i możliwie największej ilości naturalnych składników. Częste mycie, nawet w przypadku problemu z przetłuszczaniem się skóry głowy, może doprowadzić do nadmiernego przesuszania się skalpu. W efekcie nasz organizm broniąc się będzie wytwarzał większe ilości sebum.

Używając odżywek i masek należy pamiętać, aby nie nakładać ich przy nasadzie i wybierać te o bardzo delikatnej formule, a najlepiej stosować spraye i mgiełki, które nie będą obciążały włosów.

Kluczem do pięknej fryzury jest olejowanie, choć wielu z nas kojarzy się z efektem przetłuszczonych, oklapniętych i przylegających do głowy pasm. Podstawą dobrze wykonanego zabiegu olejowania jest nałożenie oleju przed myciem głowy. Olejek rozprowadzamy na całej długości włosów, po czym owijamy je ręcznikiem i pozostawiamy na około 30 minut. Ciepło spowoduje intensywniejsze wnikanie składników odżywczych. Następnie olej należy zmyć za pomocą szamponu, który usunie tłusty film.

Aby nasze włosy nie stały się matowe, przesuszone z tendencją do elektryzowania się warto ograniczyć do minimum stylizację „na gorąco”, ponieważ powoduje ona nadmierne i gwałtowne odparowanie wody.

Pielęgnacja włosów kręconych — na co warto zwrócić uwagę

Włos kręcony znacznie różni się strukturą od włosa prostego, dlatego, aby cieszyć się pięknym skrętem bez puszenia, należy wybrać produkty pielęgnacyjne dedykowane dla włosów kręconych. Loki nie lubią częstego mycia, zarówno własne, jak i te zagęszczane źle znoszą zbyt dużą ilość szamponu. Ze względu na delikatniejszą strukturę niż włosy proste, nadmierne mycie zbyt agresywnymi szamponami powoduje otwieranie się łuski włosa, a tym samym utratę naturalnej ochrony lipidowej. Idealne w tym przypadku są bardzo delikatne szampony przeznaczone do włosów kręconych wmasowywane w każde pasmo, bez mocnego pocierania. System mycia tego typu włosów to OMO — odżywka, mycie, odżywka.

Zarówno szampony, jak i wszelkiego rodzaju preparaty odżywcze mają zapewnić włosom maksymalne nawilżenie, dlatego w składzie powinny zaleźć się emolienty, proteiny, kwas hialuronowy oraz D-panthenol, jedwab i odżywcze olejki. Włosy kręcone rozczesujemy zawsze na mokro grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami, pamiętając o tym, że wilgotne włosy są szczególnie narażone na uszkodzenie. Aby zminimalizować ryzyko puszenia się i uzyskać piękny skręt warto suszyć włosy naturalnie lub z użyciem chłodnego powietrza. Identyczną pielęgnację stosujemy również w przypadku przedłużanych naturalnych włosów kręconych.

Włosy falowane naturalne i przedłużane — ABC pielęgnacji

Włosy falowane są poniekąd mieszanką włosów prostych i kręconych, wymagają jednak dostosowanej pielęgnacji do ich struktury, porowatości i grubości. Włos falowany ma również tendencję do puszenia się i jednocześnie bardzo łatwo go obciążyć. Uwaga — doczepiane naturalne włosy falowane zasługują na taką samą troskliwą pielęgnację.

Szampony nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu, a te oczyszczające z SLSami i SLESami stosujemy sporadycznie. Warto pamiętać, że włosy falowane czeszemy tylko na mokro, bardzo delikatnie przy użyciu grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i odrobiną odżywki nałożonej przed czesaniem. Ten rodzaj włosa uwielbia olejowanie, warto też dodać odrobinę oleju do maski lub odżywki.

Odżywki i maski powinny w swoim składzie zawierać emolienty i proteiny, które nawilżą włosy, zniwelują puszenie się, wygładzą i dodadzą blasku. Istotna jest też lekka, nieobciążającą włosa formuła. Przy układaniu w zależności czy chcemy wygładzić włosy, czy uwypuklić delikatny skręt warto używać stylizatorów.

Podstawą uzyskania pięknej fryzury przy każdym rodzaju włosów, zarówno tych naturalnych, jak i po zabiegu hair extension jest odpowiednia pielęgnacja. Zapewnienie maksymalnego nawilżenia i odżywienia pozwoli na uzyskanie pięknych i lśniących włosów oraz fryzury pełnej lekkości o idealnej fali lub skręcie.